Hesap Oluştur

Şifremi Unuttum?

Trafik Kazası Mağdurları

Trafik Kazası Mağdurları’nın Trafik Sigorta Poliçesindeki Maddî Hakları

Trafik Kazalarında Vefat Eden, Yaralanan, Sakat Kalan Kişilerin Veya Mirasçılarının Ne Gibi Maddî Hakları Olduğu Konusunda Kısaca Bahsetmemiz Gerekirse. Bu Hususta En Önemli Yasal Dayanak 13.10.1983 Tarih 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu Dur. Bu Kanunla Motorlu Araç Sahibi (Kanunî Tanımla İşleten) Aracı İçin Türkiye’de Faaliyet Gösteren Her Hangi Bir Sigorta Şirketine Zorunlu Malî Mesuliyet Sigorta Poliçesi Düzenletme Mecburiyeti Getirilmiştir. Bu Poliçe Bedeli Her Sigorta Şirketi Ve İller Bazında Kaza Olma Olasılığı Yüksek Olan; Aynı Zamanda Nüfus Yoğunluğu Çok Olan İllerde Fiyat Bakımından Değişkenlik Göstermekte Olup Meselâ Bir Otomobil İçin Bu Miktar Yıllık 150 - 500 TL Civarında Değişebilmektedir. Ancak Bu Kadarlık Bir Bedel Bile Kaza Meydana Geldiğinde Araç Sahibi Ve Kusurlu Sürücüsünü Binlerce TL’lik Tazminat Külfetinden Korumaktadır. Ve Trafik Sigorta Poliçesi Yaptırma Mantığı’da Buna Dayalıdır. Maalesef Günümüz Türkiye’mizde %60-70’lik Bir Kesim Trafik Sigortası Poliçesi Teminatları Ve Kapsamı Hakkında Bilgisi Yok Yada Büyük Bir Bölümde Bilgi Kirliliği Bulunmakta Ve Maalesef Trafik Sigorta Poliçesi Yaptırıldığında Okunmadan Direk Olarak Araç Ruhsat Cüzdanının Bir Bölümüne Konulmakta Ve Ne Zaman Trafik Polisine Takınılırsa Ceza Yememek İçin Ruhsat Cüzdanından Çıkartılıp Trafik Polisine Gösterilmekte.

Trafik Sigorta Poliçesi Teminatlarını Basit Anlamda Özetleyelim

Trafik Sigorta Poliçelerinde Düzenlenmiş Olan 3 Temel Koruma Teminatı Vardır: Vefat Edenin Desteğinden Mahrum Kalan Kişilere, Maluliyet Yani Kazaya Bağlı Bir Sakatlığın Oluşmasında Ve Tedavi Giderleri Konusu’nda. Bu Teminatların Limiti 01.01.2014 Yılı İtibarıyla Kişi Başına 268.000 TL’ye Yükseltilmiştir. Şimdi Bir Örnekle Nasıl Bir Korunma Sağlandığını İzah Etmeye Çalışalım  Bir Aracın Şarampole Devrilmesi Sonucu Yada Karşı Bir Araçla Çarpışması Sonucu Araç İçinde Yolcu Olarak Seyahat Etmekte Olan Erol Vefat Etmiş, Murat İse Ağır Yaralanmıştır. Erol Evli Ve İki Küçük Çocuğu Vardır. Aynı Zaman Dada Erol’un Annesi, Babası’da Yaşamaktadır. Murat İse 22 Yaşında Olup Herhangi Bir İşte Çalışmamaktadır. Bu Durumda Erol’un Yasal Mirasçıları Olan Eşi Ve İki Küçük Çocuğunun Aynı Zamanda Erol’un Annesinin Ve Babasının Aracın Zorunlu Malî Mesuliyet Trafik Poliçesini Düzenleyen Sigorta Şirketinden Erol’un Vefatından Dolayı Destekten Yoksunluk Tazminatı Talep Etme Hakkı Vardır. Bu Miktar, Aktüer Denilen Hesap Uzmanlarınca Yapılacak Bir Hesaplamanın Ardından Tespit Edilecek Bir Meblâğ Olup 268.000 TL’yi (2014 Yılı İtibarıyla) Geçemeyecektir. Murat İse Aylarca Süren Tedavinin Ardından Yüzde 40 Oranında Malûl (Sakat ) Kalmıştır. Bu Durumda Murat’ın Yine Aracın Zorunlu Malî Mesuliyet Sigorta Poliçesini Düzenleyen Şirketinden 268.000 TL’ye Kadar Tedavi Masraflarını Talep Etme Hakkı Olduğu Gibi, Yine Yapılacak Aktüerya Hesabı Sonunda 268.000 TL’ye Kadar Da Malûliyet Tazminatı Alma Hakkı Vardır.

Yine Hem Erol’un Mirasçılarının Hem De Murat’ın, Kusurlu Araç Sürücüsü Yada Sürücülerinden Veya Ruhsat Sahiplerinden Manevî Tazminatda Talep Edebilirler. Manevî Tazminat Talebi Sigorta Poliçesinin Kapsamı Dışında Olup Sigorta Şirketince Ödenmez.

Sigorta Şirketinden Talep Edilen Bu Tazminatlardan Dolayı Araç Sahibi Veya Sürücünün Bir Sorumluluğu Var Mıdır, Yani Sigorta Şirketi Erol’un Vefatından Dolayı Eşinin Çocuklarının Anne Ve Babasının Almış Olduğu Destekten Yoksunluk Tazminatını Ve Murat’ın Kazaya Bağlı Vücudunda Oluşan %40’lık Sakatlık (Maluliyeti) İçin Ödemiş Olduğu Tazminatları Rücu (istermi) Eder Mi?

Bu Soruya Verilecek Cevapta Kazaya Etken Olan Sürücünün Yada Sürücülerin Durumu Önem Arz Eder. Meselâ Sürücü Ehliyetsiz İse Veya Alkollü İse Ve Bilinçli Bir Şekilde Kazaya Sebebiyet Verdi İse Elbette Rücu Edilecektir.

(Rücu = Sigorta Şirketinin Kazadan Dolayı Ödemiş Olduğu Tazminat Miktarlarını Yasal Faizi İle Birlikte Ehliyetsiz, Alkollü, Ve Bilinçli Yapılan Kazalarda Araç Sürücülerinden Yada Ruhsat Sahibinden Alması Demektir.)

Son Olarak Halkımızın Çokça Karıştırdığı Bir Hususa Daha Kısaca Değinelim. Garanti Fonu Olarak Bilinen Ve 14. 06. 2007 Tarih, 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu İle Güvence Hesabı Adını Alan Bu Kurum, Sigorta Poliçesinden Ayrı Ancak Bir O Kadarda Benzerlikler Taşımaktadır. Güvence Hesabı Yukarıda Belirtmiş Olduğumuz Poliçelerdeki Teminatları Yine Mağdurlara Tanımaktadır. Şayet Aracın Zorunlu Trafik Poliçesi Yok İse. Aracın Poliçesi Varsa Zaten Güvence Hesabı Herhangi Bir Ödeme Yapmamaktadır. Güvence Hesabı Yaptığı Ödemeyi Poliçe Yaptırmayan Araç Sahibine Rücu Ederek Talep Eder. Yada Faili Meçhul Bir Trafik Kazasından Dolayı Uğranılan Maddi Kayıplar Noktasında Güvence Hesabı Devreye Girer.

Türkiye’de Trafiğe Kayıtlı Araç Sayısı 2014 Temmuz Ayı Sonu İtibarıyla 18 Milyon 453 Bin 287 Olduğu İfade Edilmektedir. Bunun Yaklaşık Yüzde 20 Kadarının Halen Bilerek Ya Da Bilmeyerek Poliçesinin Olmadığı –Yasal Zorunluluğuna Rağmen- Belirtilmektedir. Oysa Sadece 150-500 TL’lik Bir Poliçe Düzenletilmesi Araç Sahibi Ve Sürücüsünü Çok Büyük Miktarlardaki Sorumluluktan Koruyacaktır. Trafik Sigortası Zorunlu Sigorta Kapsamında Yer Alan Değerli Bir Güvencedir. Bu Güvenceden En İyi Şekilde Yararlanabilmeniz İçin Zorunlu Trafik Sigortası Teminatlarını Bilmeniz Gerekmektedir.

Ülkemizde Meydana Gelen Kazalardan Dolayı Geride Kalan Pek Çok Mağdur İnsanımızın Sahip Oldukları Bu Haklardan Habersiz Bir Şekilde Mağduriyetlerinin Devam Ettiği Bir Gerçektir. Çevremizdeki Mağdur İnsanlara Bu Bilgileri Paylaşarak Haklarından Haberdar Etmek Aynı Zamanda İnsanî Bir Vecibedir.

Dosteli Hasar Yönetimi Ve Danışmanlık Hizmeti Olarak Kazalarda Vefat Eden Kardeşlerimize Allah’tan (C.C) Rahmet, Geride Kalan Yakınlarına İse Sabır Diliyor. Aynı Zamanda Trafik Kazasından Dolayı Yaralanan Kardeşlerimize De Acil Şifalar Diliyoruz.

Daha Detaylı Ve Kapsamlı Bilgi Almak İçin İrtibat Telefonlarımızdan Uzman Kadrolarımıza Ulaşabilirsiniz.

Henüz yorum eklenmemiş.

Yorum yazmak için aşağıdaki formu kullanabilirsiniz. Yorumunuz editörümüz tarafından incelendikten sonra sitemizde yayınlanacaktır.

TOP

Trafik Kazası Mağdurları